Bölcsészet és az Informatika

Digitális kompetencia

2020. február 25. 07:54 - Dorina Perpétua Kiss

A digitális kompetencia fejlesztése napjainkban kulcsfeladata kell, hogy legyen egy tanárnak. Alapvetően nylc kulcskompetencia van, aminek birtokában kell lennie egy tanárnak, és ebből az egyik a digitális kompetencia.

A digitális kompetenciákról további információkat az alábbi linken tudhatsz meg. https://ec.europa.eu/jrc/sites/jrcsh/files/DIGCOMP-FINAL-%20UPDATED%2002-06-2016.pdf

A digitális világban jártasság sokkal többet jelent annál, minthogy tudom használni saját célomra, a számomra elegendő mennyiségben. Hiszen az oktatás egyre inkább az online és digitális felületek irányába fejlődik amivel sokkal szélesebb körben elérhető, és interaktívabb tartalmakat hozhatunk létre, osthatunk meg.

Ezen kívül lehetőségünk van akár teszteket is kitöltetni, melynek értékelését akár teljes mértékben elvégi egy program, és különböző mutatókat kapunk az osztály teljesítményét illetően.

online-test-computer-illustration.jpg

Továbbá számos képet, illusztrációt, videót mutathatunk az órán az elmondottak kiegészítésére.

De az igazi kihívás nem az, hogy bevigyük a digitális eszközöket az órára és használjuk, hanem hogy azt valódi tartalommal töltsük meg. Mert az már sokkal inkább kihívás, hogy olyan módon használjam az új digitális eszközöket és hasznos programokat, hogy valöban értéket hozzak létre, olyan egyedülálló módon színesítsem az órát, tegyek hozzá, amilyen módon semmilyen más módon nem tehettem volna korábban. Amikor ezt el tudom érni az már a digitális kompetencia meglétének egy aspektusa.

A másik fontos dolog, hogy hatalmas mennyiségű adat áll a rendelkezésünkre az interneten, amiből meglehetősen nehéz kiválogatni a releváns, hiteles és hasznos információkat, ezért úgy gondolom, hogy bizonyos mértékig ennek megtanítása a tanulóknak a mi dolgunk, a tanárok dolga. Hiszen itt nem csak olyan egyszerű dolgokról van szó, hogy elhisszük-e, hogy valami lehetséges vagy sem, sokkal inkább arról van szó, hogy amikor egy tanuló szeretné bővíteni a tudását, vagy máshonnan is tájékozódni kíván, akkor megtalálja erre a megfelelő platformokat.

A további feladatunk a már megtalált hiteles információ hatalmas halmazának megfelelő kezelése. Hiszen vannak olyan adatbázisok, ahol rengeteg könyv és folyóirat van digitalizálva, amik között nehéz a keresgélés. Mindezt különböző módon könnyíthetjük.

Amikor ezek a fő feladatok és problémák megfogalmazódnak, akkor sokakban felmerül a kérdés, hogy mennyiben tudunk az egyre fiatalabb és az informatika világában jártasabb tanulóknak valami újat tanítani? És az is megfogalmazódhat, hogy vajon mennyire egy tanár feladata megtanítani például a releváns információ felkutatásának mikéntjét. De azt gondolom, hogy kötelességünk irányt mutatni. Be kell látnunk, hogy attól függetlenül, hogy egészen kis kortól használja egy gyerek az internetet, attól még ilyen szintű hatékony használatra nem lesz képes.

Történelem és magyar szakos tanárként akaratlanul arra gondolok, hogy mennyi mennyi nyomtatott könyv is van, melyek tartalma ilyen vagy olyan oknál fogva kritizálható, és sok esetben objektív vélemény néven nagyon is szubjektív gondolatokat kapunk, melyeket például történelmi események tényszerű leírásánál nem mindegy, hogy kinek a tollából olvasunk. Tehát a kritikai gondolkodás megtanítása sokkal mélyebbre nyúlik vissza, mint a digitális kompetenci, de mára mégis tekinthetünk rá annak részeként is.

Mivel én még nem tartottam órát, így nehéz pontosan megfogalmaznom, hogy miben kell még fejlődnöm. Egyben azonban biztos vagyok, hogy sokat kell még tanulnom arról, hogy milyen módon tegyek valódi értéket hozzá az óráimhoz a digitális eszközök segítségével.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://bolcseszikt.blog.hu/api/trackback/id/tr6615490558

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása