A tesztek kijavítása sokszor hosszadalmas munka. Az online tesztek elterjedésével egy kissé könnyebb helyzetbe kerülhetünk tanárként. Természetesen egy olyan tantárgy esetében, mint a történelem nem feltétlenül lehet mindenre egyszavas és kizárólag egy helyes választ elfogadni, de például az évszámok ennek a tesztfajtának a javítását olyannyira megkönnyítik, hogy akár a teszt kitöltése után azonnal kész eredményeket kaphatunk.
A Google Űrlapok alkalmazás azért hasznos, mert többféle képpen is használhatjuk, akár ugyanazon kérdéssort. Attól függően, hogy általános, osztályszintű tudásellenőrzésre, vagy konkrét számonkérésre van szükség.
A dolgozat létrehozásához a beállítások menüpontra kell kattintani, majd a Tesztek fülre. A teszt beállítása után a kérdésekre helyes válaszokat adhatunk meg. A feladattól függően akár többet is.
Azért tetszik ez a program, mert beállíthatjuk úgy, hogy a tesztet kitöltők miután leadták a feladatot azonnal megtekinthessék az elért pontszámot, de akár a helyes válaszok is megjelenhetnek. Ez azért hasznos, mert a dolgozat megírása után szeretik a tanulók megtudni, hogy mik voltak a helyes válaszok, és az alapján hány pontjuk lehet. Ha apróbb hibákat vétenek jelezhetik a teszt kitöltése után, hogy például egy helyesírási hiba miatt a program által helytelennek ítélt választ felülbírálhasson a tanár.
Azonban azt gondolom, hogy rengeteg a hibalehetőség pontosan abból kifolyólag, hogy ha rövid válasz típusú válaszlehetőséget adunk meg és például a papirusz szót papírusznak írja, akkor azért már nem kap pontot, amíg lehet, hogy tanárként elnézőbbek lennénk és adnánk rá pontot.
Az általam összeállított tesztet én egy röpdolgozatnak szántam, amivel felmérem a tudását a kilencedikeseknek az újonnan tanult ókori Egyiptom tananyagról. Hasznos lehet a tanulást még csak tanuló diákok számára azonnali, pontos visszajelzést kapni a tudásukról, ezáltal felmérhetik, hogy a tanulás mennyisége vagy módja elégnek bizonyul-e.
A beérkező válaszok adatait átlagokban és egyénenként is megtekinthetjük, ezáltal átfogó képet kaphatunk.
A Google Űrlapok programot biztosan használnám tanárként, de fontos, hogy jól átgondolt feladatokat, pontosan kitűzött célok mentén adjunk meg.
A teszt az alábbi linken érhető el:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScGlWlKaDf8WvuTDSv4FPR86dKm_OfaU3dfgDwkWza3u6xB2A/viewform